Soru:

Selamlar,
Ben şunu merak ediyorum. Hıristiyanlar İsa’nın Tanrının oğlu olduğuna neden inanır? Tanrının neden oğlu olsun? Bir de neden bir tane ve neden özellikle İsa? O halde neden Tanrının kızı, damadı, torunları, amcası, teyzesi v.s. yok? Yani, böyle salak saçma bir aile gibi neden uzantıları yok? Bir de dünyada 1,3 milyar Müslüman olduğuna göre İsa neden Muhammed’i durduramamış? en.wikipedia.org/wiki/The_100 linkine bakarsanız Hıristiyanlar bile Muhammed’i tarihte ilk sıraya yerleştiriyor. Çünkü Muhammed ilkokula bile gitmediği halde (Kuran’ın yazarı kabul edilirse) düşünür, şair, peygamber, yasa koyucu ve savaşçıydı. Oysa İsa sadece bir peygamber ve başka da hiçbir şey değil. Şu halde Hıristiyanlar, tanrıları İsa’dan hiç utanmıyorlar mı? Müslümanları sadece peygamberi bile Hıristiyanların tanrısından çok daha büyük ve etkili bir kişi. Yani, Hıristiyanların yüzü  hiç kızarmıyor mu? İsa islamın bu kadar yayılmasını niye engelleyememiş? Yoksa gücü yetmiyor mu???))))) Yoksa gücü hiç mi yok????)))) Yoksa sıradan bizim gibi bir insan mı????)))))))

Cevap:
Merhaba,
İlk olarak sorunuz için teşekkürler,
Öncelikle  neden Tanrı'nın oğlu olduğu sorusuyla başlayalım. Aslında bu konuya başlarken sana bir soru sormak istiyorum. Sen Allah'a neden Allah diyorsun? Kanımca Allah kendini öyle tanıttığı için öyle diyorsun. Benzer şekilde Hristiyanlarda Tanrı'nın oğlu derken Tanrı kendisini öyle tanıttığı için öyle diyorlar. Hristiyanların kendilerinin Tanrıya yakıştırdığı ya da kendilerinin uydurduğu bir ad,ünvan vs.. değildir. Tanrı kendini Kutsa Kitap'ta (Tevrat,Zebur ve İncil)  Baba, Oğul ve Kutsal Ruh olarak tanıtmıştır. İkinci değindiğin nokta hakkında sana ikinci bir sorum da şu olacaktır: Tanrı'nın neden bir kızı, amcası yada teyzesi olsun. Aslında bu tarz konuşmaların yada yargıların hepsi müslüman arkadaşların olayı hep fiziksel boyutta düşünmesidir. Bunu da anlıyorum çünkü Kur'an'ın oğuldan anladığı ilk bakışta fiziksel bir anlam gibidir ( ''O, doğurmadı ve doğurulmadı.''(ihlas Suresi 112:3)). Ama Hristiyanlığın Oğula yüklediği anlam farklıdır. Öncelikle Oğul doğrulmamış, gönderilmiştir (Bknz: Galatyalılar 4:4). Doğurulan sadece fiziksel bedenidir ki zaten İsa'da hem insan doğası hemde Tanrı doğası var derken bu kastediliyor. İsa beden açısından insandı ve doğdu ama Tanrı'nın oğlu cisimsizdi, doğmadan önce vardı ve Tanrıydı( Yuhanna 1:1-3). Bununla birlikte aslında Oğul konusunda Kutsal Kitap'ın düşüncesine yakın bir anlam Kur'an'ın kendisinde de vardır. Bakara suresi 215. Ayette şunu der: ''Sana Allah yolunda ne harcayacaklarini soruyorlar. De ki: “Hayir olarak ne harcarsaniz o, ana baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayir olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir.”
Burda altı çizili olan kelimenin orjinali yani arapçasında şöyle geçer '' ve ibni es sebîli '' dir. Mealinde yolda kalmış yada yolcu olarak çevrilmiş kelimenin birebir çevirisi yolun oğludur ve burda mecaz anlam kullanılmıştır.  Yani ben burda yolun bir oğul doğurduğunu düşünmüyorum. Bunun aksine olaydaki gerçek anlamı anlamaya çalışıyorum. Özetle Kutsal Kitap Tanrı'nın oğlu kelimesini fiziksel bir anlam olarak değil ama Ruhsal bir anlam olarak kullanmıştır.
Şimdi diğer sorunuza gelelim ve sorunuzu burda tekrar hatırlayalım: Bir de dünyada 1,3 milyar Müslüman olduğuna göre İsa neden Muhammed’i durduramamış?
Bu soruyu sorarken aslında unuttuğun ve senin inancını tehlikeye attığın bir nokta var ki o da şudur; Dünya nüfusunun  2,1 milyardan fazlası Hristiyan  (http://tr.wikipedia.org/wiki/H%C4%B1ristiyanl%C4%B1k ) ve bu noktada sana şöyle bir soru sorma ihtiyacı hissederim: '' Müslümanların Allahı madem Allah, neden İsa'ya Tanrı'nın oğlu diyen bir halkı durduramamışta 2,1 milyar kişi buna inanmış yada daha da kötüsü senin sorun bizi şu noktaya da çeker Müslümanların Allah'ı madem Allah, neden Allahsızları durduramamış ki dünyada 1,4 milyardan çok Ateist var. Gelmek istediğm nokta, senin sorun hatalı hatta senin inancını tehlikeye atan bir soru olduğudur ki sen bu soruyla kendi inancını bi nevi çürütüyorsun.
Gelelim devamına, devamında şunu söylemişsin ve sormuşsun:   en.wikipedia.org/wiki/The_100 linkine bakarsanız Hıristiyanlar bile Muhammed’i tarihte ilk sıraya yerleştiriyor. Çünkü Muhammed ilkokula bile gitmediği halde (Kuran’ın yazarı kabul edilirse) düşünür, şair, peygamber, yasa koyucu ve savaşçıydı. Oysa İsa sadece bir peygamber ve başka da hiçbir şey değil. Şu halde Hıristiyanlar, tanrıları İsa’dan hiç utanmıyorlar mı? Müslümanları sadece peygamberi bile Hıristiyanların tanrısından çok daha büyük ve etkili bir kişi. Yani, Hıristiyanların yüzü hiç kızarmıyor mu? İsa islamın bu kadar yayılmasını niye engelleyememiş? Yoksa gücü yetmiyor mu? Yoksa gücü hiç mi yok?Yoksa sıradan bizim gibi bir insan mı?
İlk olarak şunu bilmeni isterim ki wikipedia sitesi herkese açık bir sitedir ve herkes kendi yazısını ekleyebilir, düzeltebilir ve değiştirebilir. Yani ben şimdi siteye bağlanıp ve senin gösterdiğin linki tam aksine değiştirebilirim. ikinci olarak ingilizcen varsa ve dikkatli okuduysan  verdiğin sıralama  Michael H. Hart adlı bir yazara aittir ve onun bakış açısına göre sıralanmıştır. Başka kişilere göre sıralama değişir. Buarada kıyaslama yöntemin sorgulanabilir. Çünkü Muhammed'i ilahi bir kişilik olarak görüyorsan onu başka kristerlerde değerlendirmelisin.Bir kaç değerlendirme ölçütü yazarsak eğer,

  • İsa Babasız dünyaya geldi ve Allah'ın ruhundan doğan tek insandır. ( Nisa 4:171,nbiya 21:91, Tahrim 66:12)
  •  Birçok mucizeler yaptı:  Hastaları, kötürümleri, Cüzamlıları, körleri iyileştirdi. (A-li İmran 3:49, Maide 5:110, Meryem 19:31)
  • İsa Ölüleri diriltti: النَّاسَ فِي الْمَهْدِ وَكَهْلاً وَإِذْ عَلَّمْتُكَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَالتَّوْرَاةَ وَالإِنجِيلَ وَإِذْ تَخْلُقُ مِنَ الطِّينِ كَهَيْئَةِ الطَّيْرِ بِإِذْنِي فَتَنفُخُ فِيهَا فَتَكُونُ طَيْرًا بِإِذْنِي وَتُبْرِئُ الأَكْمَهَ وَالأَبْرَصَ بِإِذْنِي وَإِذْ تُخْرِجُ الْمَوتَى بِإِذْنِي وَإِذْ كَفَفْتُ بَنِي إِسْرَائِيلَ عَنكَ إِذْ جِئْتَهُمْ بِالْبَيِّنَاتِ فَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِنْهُمْ إِنْ هَذَا إِلاَّ سِحْرٌ مُّبِينٌ                                   Allah (cc.) şöyle buyurmuştu; "Ey Meryem oğlu Îsa! Senin ve annenin üzerindeki nimetimi hatırla. Seni Ruhûl Kudüs ile desteklemiştim de beşikte iken de yetişkin iken de insanlarla konuşuyordun. Sana Kitab'ı, Hikmet'i, Tevrat'ı ve İncil'i öğretmiştim. Ben'im iznimle nemli topraktan kuş şeklinde heykel (suret) yapmıştın, sonra onun içine üflemiştin, böylece Ben'im iznimle bir kuş olmuştu. Ve, doğuştan kör olanı ve alaca tenliyi yine Ben'im iznimle iyileştiriyordun. Ben'im iznimle ölüleri (diriltip, kabirden) çıkartıyordun. Ve onlara apaçık belgeler getirdiğin zaman İsrailoğullarının saldırısını senden savmıştım (seni kurtarmıştım). O zaman onlardan kâfir olanlar (küfürde olanlar); "Bu ancak, sadece apaçık bir sihirdir." demişlerdi.(Maide 5:110)
  • İsa yaratıcı bir gençti: وَرَسُولاً إِلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَنِّي قَدْ جِئْتُكُم بِآيَةٍ مِّن رَّبِّكُمْ أَنِّي أَخْلُقُ لَكُم مِّنَ الطِّينِ كَهَيْئَةِ الطَّيْرِ فَأَنفُخُ فِيهِ فَيَكُونُ طَيْرًا بِإِذْنِ اللّهِ وَأُبْرِئُ الأكْمَهَ والأَبْرَصَ وَأُحْيِي الْمَوْتَى بِإِذْنِ اللّهِ وَأُنَبِّئُكُم بِمَا تَأْكُلُونَ وَمَا تَدَّخِرُونَ فِي بُيُوتِكُمْ إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لَّكُمْ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ                                                                 Ve onu (Meryem oğlu Îsâ Mesih'i ), "Benî İsrâîl'e (İsrailoğulları'na)" resûl olarak gönderecek. (Onlara şöyle diyecek): "Muhakkak ki ben size Rabbiniz'den âyet (mucizeler) getirdim. Ben gerçekten size nemli topraktan kuş heykeli yaparım, sonra onun içine üflerim. O zaman o, Allah'ın izniyle kuş olur. Doğuştan kör olanı ve abraş hastalığını iyileştiririm. Ve Allah'ın izniyle ölüyü diriltirim. Yediğiniz şeyleri ve evlerinizde biriktirdiğiniz şeyleri size haber veririm. Eğer siz mü'minler iseniz muhakkak ki bunlarda sizin için elbette âyetler (deliller) vardır.”  (A-li İmran 3:49)
  • İsa günahsızdı ( Meryem 19:19 ; Burda geçen ve temiz olarak çevrilen '' zaki '' kelimesini açıklayan Taberi,Beydavi ve Zemahşeri gibi İslam aleminin önde gelen Tefsir alimleri bu kelimenin Saf, arı ve günahtan azade demek olduğunu söylüyor. Bunun yanında İslam Peygamberi Muhammedin günah işledi Kur'an'da üç kez vurgulanıyor(Mü'minun 40:55, Muhammet 47:19 ve Feth 18:1-2).
  • Ölümlerinde bile Muhammed ölmüş ama İsa göğe yükseltilmiştir ( Nisa 4:158, A-li İmran 3:45) 1

Bunlar sadece Kur'an'dan vermiş olduğum bir kaç ayet ki Kur'an dahi İsa Meshin ( Kur'an İsa'nın Mesih olduğunu da vurguluyor) diğer tüm peygamberlerden çok daha farklı bir yerde olduğu görülüyor. Muhammed'in okur yazarlığı konusuna gelirsek eğer bu konuda tartışmalıdır( Eğer ingilizceniz varsa- ki ingilizce siteden referans gösterdiğinize göre var- (http://answering-islam.org/Hoaxes/illiterate.html bu linkte bu konu ile ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.)
İsa sıradan bir insan değildir. Bunu kendi yaptıklarıyla kanıtlamıştır (yukarda dediğimiz gibi Kur'an bile buna tanıklık eder):
Allah'ın sözünde Romalılar 1.bölüm 2-4 ayetlerinde şöyle der:  ''Tanrı, Oğlu Rabbimiz İsa Mesih'le ilgili bu Müjde'yi peygamberleri aracılığıyla Kutsal Yazılar'da önceden vaat etti. Rabbimiz İsa Mesih beden açısından Davut'un soyundandır; kutsallık ruhu açısından ise ölümden dirilmekle Tanrı'nın Oğlu olduğu kudretle ilan edildi.''

Son olarak, Bir İsa Mesih İnanlısı bir Hristiyan olarak İsa Mesihten utanmıyorum hatta onun çarmıhıyla övünüyorum. Çünkü Tanrı dünyanın günahını bu şekilde kaldrımayı seçti.''Çünkü Müjde'den utanmıyorum. Müjde iman eden herkesin -önce Yahudiler'in, sonra Yahudi olmayanların- kurtuluşu için Tanrı gücüdür'' ( Romalılar 1:16).


Cevap Yazarı: Yeremya

Dipnotlar

1 Abdulmesih, Cevaplanması Gereken Bir Soru Kitabı.